Domek č. 128

Historie trati
a strážního domku

Hlídat železniční trať byla 24hodinová záležitost. A hlídat se muselo. Nejen kvůli možným srážkám vlaků, protože zabezpečovací systém na železnici nebyl zdaleka tak dokonalý jako dnes, ale třeba i kvůli požáru. Z komínů parních lokomotiv totiž létaly jiskry, které mohly snadno zapálit okolní domy, pole i lesy.

Tomu všemu měli zabránit hlídači trati, takzvaní vechtři, kteří bydleli hned vedle kolejí ve vechtrovnách – železničních strážních domcích (z německého Bahnwächterhaus).

Ve vechtrovnách hlídači se svými rodinami i žili. Strážní domek totiž hlídačovi nesloužil jen jako služebna. Právě proto, že vlaky jezdily celý den, bylo potřeba na ně dohlížet nepřetržitě, a tak se domky staly pro hlídače také domovem. Se železničním zaměstnancem tam často bydlela celá jeho rodina i hospodářské zvířectvo, u domu mívali zahrádky a políčka.

Práce soukromé železniční společnosti Jihoseveroněmecká spojovací dráha na trase z Pardubic do Liberce započaly v září roku 1856. Celá hlavní trať z Pardubic do Liberce byla dána do provozu 1. května 1859.

Nejnáročnější částí byl úsek ze Semil do Železného Brodu, kde trať vede skalnatou soutěskou. Když inženýři trať vytyčovali, museli se spouštět z kolmých skal z výšky až 70 metrů.

Podobně se na stavbu dostávali i první dělníci. Na úseku museli prorazit čtyři tunely v celkové délce přes 700 metrů. Na několika místech chrání vlaky před kameny ze skal galerie, což je v Česku unikát. První vlak ze Semil do Železného Brodu projel po této trati 21. října 1858 v deset hodin dopoledne.

Co Bahnhaus
nabízí

Obytný prostor
s výhledem
na řeku

Ať už se rozhodnete jet celá rodina nebo jen ve dvou, v Bahnhausu na vás čeká vše, co budete potřebovat ke komfortnímu pobytu. Zapalte si oheň v krbových kamnech, otevřete si knihu z naší knihovny nebo jen tak pozorujte projíždějící vlaky a přírodu.

Neobvyklý
výhled
z ložnice

Strážní domek poskytne pohodlné zázemí třem lidem. Hlavní spaní se nachází v otevřeném patře, odkud je výhled na projíždějící vlaky.

Plně
vybavená
kuchyň

Ráno po probuzení si můžete připravit snídani v plně vybavené kuchyni, kde najdete i základní suroviny (čaj, káva, oleje, dochucovadla), uvařit si k ní kávu v moka konvičce a pak si vše vychutnat u velkého okna, ze kterého budete pozorovat projíždějící vlaky a divokou řeku Jizeru.

Koupelna
a zádveří

Uvnitř domku máte k dispozici sprchový kout, umyvadlo a záchod. Veškeré věci, které potřebujete k pobytu, pohodlně uskladníte v prostorném zádveří.

Venkovní
romantika

Místo je jak stvořené k odpočinku, na oplocené zahradě najdete vše potřebné od pergoly, grilu, ohniště po venkovní saunu a vanu, pod kterou si můžete zatopit.

Strážní domek je vzdálený jen 30 metrů od průzračné řeky Jizery, kam se můžete zajít vykoupat.

Užitečné
informace

Co byste měli vědět,
než k nám přijedete?

Je ubytování vhodné pro děti?

Ubytování je vhodné pro starší děti. Strážní domek má oplocenou zahradu a nachází se ve svažitém terénu.

Pro kolik hostů je strážní dům?

Strážní domek poskytne pohodlné zázemí třem lidem. Hlavní spaní se nachází v otevřeném patře, odkud je výhled na projíždějící vlaky. Další možnosti na dotaz.

Co zimní sezóna?

V zimě si užijete tepla krbu a výhledy na projíždějící vlaky. V dojezdové vzdálenosti (30 min.) naleznete lyžařská střediska Rokytnice nad Jizerou, Rejdice, Paseky a Vysoké nad Jizerou. Ideální pro lyžování s dětmi.

A co letní sezóna?

Výlety na lodích (půjčovna lodí je nedaleko), kolech, koupání v řece Jizeře a grilování na zahradě s výhledem na vlaky. Ideální pro milovníky muškaření. Pokud toužíte po výletech do okolí nebo dobrodružství, podívejte se na naše tipy.

Mohu přijet s domácím mazlíčkem?

Své zvířecí mazlíčky nechte prosím doma.

Jak se k nám dostanete?

Bahnhaus najdete na soutoku Jizery a Kamenice, dvě hodiny jízdy vlakem z Prahy do stanice Spálov. Přijedete-li autem, zaparkujete na vyhrazeném místě u řeky Jizery. Do strážního domu dojdete pěšky po železničním mostě (200 m).

V kolik můžete přijet?

V den návštěvy bude vše připraveno od 15.00. V den odjezdu vás žádáme o opuštění domku nejpozději v 11:30.

Vystavujete dárkové vouchery?

Ano! Pobyt v Bahnausu je nezapomenutelný zážitek a skvělý dárek. Voucher vám zašleme v tištěné podobě, nebo elektronicky. Pro více informací nás prosím kontaktujte.

Okouzlil vás Bahnhaus? Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat nebo si rovnou rezervujte pobyt.